هرچه انسان ها زمان بیشتری را با هم صرف کنند، بیشتر به هم شبیه می شوند.

هرچه انسان ها زمان بیشتری را با هم صرف کنند، بیشتر به هم شبیه می شوند.

مغز انسان توانایی بسیاری برای همدردی با افراد دیگر دارد به ویژه اگر این افراد در نزدیکی فرد زندگی کنند.

دکتر جیمز کوآن استاد روانشناسی کالج هنر و علوم دانشگاه ویرجینیا و سرپرست گروه محققان با استفاده از اسکن مغزی نشان داد، انسان با کسانی که می شناسد و آن ها را دوست دارد ، بیشتر احساس همدردی می کند.

محققان در این مطالعه، مغز ۲۲ جوان بالغ را مورد اسکن (FMRI) مغزی قرار دادند. سپس شوک خفیف الکتریکی به بدن آن ها یا به یکی از دوستان و یا غریبه ها ارسال کردند و بعد فعالیت مغزی آن ها را هنگام دریافت شوک مورد بررسی قرار دادند.

محققان دریافتند مناطقی از مغز که مسئول پاسخ به خطرات است هنگام ارسال شوک الکتریکی به بدن خود فرد فعال می شود. هنگامی که شوک الکتریکی به یک غریبه وارد شود، این مناطق در مغز فعالیت کمی از خود نشان می دهد. این در حالی است که هنگامی که به یک دوست شوک الکتریکی وارد شود، مغز شرکت کنندگان فعالیتی برابر با ارسال شوک الکتریکی به بدن خود را نشان می دهد.

این یافته جدید نشان می دهد که افراد نزدیک به ما مثل خانواده و دوستان کم کم به بخشی از خود ما تبدیل می شوند. انسان برای بقا نیاز به دوست، همراه و کسانی دارد که بتواند آن ها را در کنار خود ببیند. هرچه انسان ها زمان بیشتری را با هم صرف کنند، بیشتر به هم شبیه می شوند.

نتایج این مطالعه در شماره اخیرنشریه Social Cognitive and Affective Neuroscience منتشر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 2 =