اثر دانینگ-کروگر: توهم برتری و دانایی

نوعی سوگیری شناختیدر افراد غیرحرفه‌ای است که از توهم برتری رنج می‌برند و به اشتباه، توانایی‌شان را بسیار بیش از اندازهٔ واقعی ارزیابی می‌کنند. این جانبداری به ناتوانی فراشناختی افراد غیرحرفه‌ای در شناسایی ناتوانیشان نسبت داده می‌شود. برعکس، افراد خیلی حرفه‌ای، گرایش بیشتری به دست‌کم‌گرفتن شایستگی خود داشته و به نادرست تصور می‌کنند که کاری که برای‌شان آسان است، برای دیگران نیز آسان است.

194
دیوید دانینگ و جاستین کروگر از دانشگاه کرنل این‌گونه نتیجه می‌گیرند: «تخمین نادرست فرد بی‌لیاقت، از اشتباه در ارزیابی خود ناشی می‌شود؛ درحالی‌که تخمین نادرست افراد بسیار بالیاقت، از اشتباه در ارزیابی دیگران نشئت می‌گیرد.

نمودار اثر دانینگ-کروگر در سوگیری شناختی رسم شده است.

دیوید دانینگ و جاستین کروگر، روانشناسان اجتماعی و برندگان جایزه ی ایگنوبل در سال ۲۰۰۰ میلادی، در سال ۱۹۹۹ اساس نموداری شناختی از دانش و اعتماد به نفس را بنا نهادند که اکنون آن را به نام نمودار اثر دانینگ-کروگر می شناسیم. در نمودار دانینگ-کروگر، چهار سوگیری شناختی برای مقایسه ی دانش و مهارت یک فرد نسبت به اعتماد به نفس وی در نظر گرفته می شود که تحلیل هر یک از آن ها می تواند ما را از مهلکه ای به نام قله ی حماقت دور کند، از دره ی نا امیدی عبور دهد و به نواحی کشف و ادامه پذیری دانش افزایی راهنمایی کند.

گونه افراد بی‌صلاحیت و غیرحرفه‌ای نمی‌توانند به تجربه متوجه شوند که بی‌مهارت هستند؟ دانینگ و کروگر، نظریات مختلفی برای پاسخ دادن به این پرسش ارائه کرده‌اند. یکی از نظریات آن است که افراد معمولا بازخورد منفی درباره ­ی مهارت‌ها و توانایی‌هایشان دریافت نمی‌کنند و دلیل این موضوع هم اکراه انسان‌ها برای گفتن اخبار بد است. حتی اگر بازخورد منفی هم دریافت شود، افراد باید قضاوتی صحیح درباره علت شکست خود داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =