درمان پردازش شناختی کاربردی و اصلاح سوگیری شناختی

درمان پردازش شناختی کاربردی و اصلاح سوگیری شناختی

درمان اصلاح سوگیری شناختی

اصلاح سوگیری شناختی در برگیرنده یک سری از فن آوری هایی است که می تواند باعث کاهش اضطراب و افسردگی شود. بر اساس این الگو اضطراب و افسردگی خصوصاً ناشی از سوگیری هایی هستند که در توجه، حافظه و تفاسیر افراد وجود دارد. برای مثال افراد مضطرب گرایش به توجه به ویژگی های ناخوشایند دارند. اصلاح سوگیری توجه مستلزم به کارگیری مجموع تمارینی است که چنین سوگیری هایی را معکوس کرده و بنابراین موجب بهبود چنین اختلالاتی می گردد.

تحول اخیر در زمینه درمان اختلات اضطرابی درمان اصلاح سوگیری توجه (ABMT) تکنیک آموزش توجه است (ATT) یا بازآموزی توجه است. دربیشتر پژوهش ها و کاربرد های بالینی، بازآموزی توجه به عنوان نوعی از اصلاح سوگیری شناختی مورد استفاده قرار گرفته است. در این شیوه کاربردی، بازآموزی توجه به بازآموزی سوگیری های توجهی خودکار موجود در سطوح بالای اضطراب می پردازد. آموزش توجه برای اضطراب نوعی از درمان پردازش شناختی کاربردی است (ACPT) است و همچنین در ادبیات علمی با عنوان درمان اصلاح سوگیری شناختی برای توجه (CBMT-A) به آن اشاره شده است.

کلید واژه ها:

اصلاح سوگیری شناختی، درمان پردازش شناختی کاربردی، درمان اصلاح سوگیری شناختی توجه اصلاح سوگیری توجه، آموزش توجه، بازآموزی توجه

Keywords:

Attention Bias Modification treatment (ABM), Attention Training Technique (ATT)-Attention Retrainig, Applied Cognitive Processing Therapy (ACPT),Cognitive Bias Modification Therapy for Attention (CBM-A)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 77 = 82